University of Belgrade - Faculty of Agriculture
AgroSpace - Faculty of Agriculture Repository
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   AgroSpace
  • Poljoprivredni fakultet
  • Radovi istraživača / Researchers’ publications
  • View Item
  •   AgroSpace
  • Poljoprivredni fakultet
  • Radovi istraživača / Researchers’ publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Efekti i specifičnosti uticaja tranzicije na razvoj poljoprivrede

No Thumbnail
Authors
Stevanović, Simo
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Procesi tranzicije agroindustrijskog sektora u prethodnoj dekadi praćeni su i negativnim i pozitivnim primerima i rezultatima. Procesi svojinske transformacije, negativno su uticali na procese proizvodnje. Ovo je došlo do izražaja u procesu restrukturisanja velikih agrarnih sistema (poljoprivredno-industrijskih kombinata, poljoprivrednih dobara, velikih zadružnih organizacija). U velikim agrarnim sistemima, koji su nastali povezivanjem preduzeća iz uzajamno komplementarnih faza proizvodnje prerade i prometa, izvršeno je njihovo osamostaljivanje, što je pokidalo njihove poslovne veze, i time ih znatno oslabilo na tržištu. Oni su umesto da tržišno ojačaju, došli u nepovoljan ekonomski položaj. Raspadanjem velikih agroindustrijskih kombinata, izvršena je dezintegracija, i nastajanje atomiziranih preduzeća. Na ovaj način narušeni su uslovi za postizanje ekstraprofita (dobiti) i drugih tržišnih efekata (veća konkurentnost, fleksibilnost izbora alternativnih tržišnih programa, rast produktiv...nosti). Ove ekonomske posledice mogle bi se otkloniti ukoliko bi država odgovarajućim merama ekonomske politike, podsticala da oni zemljoradnici kojima je zemljište vraćeno postanu akcionari u preduzećima i zadrugama u kojima je vraćeno zemljište korišćeno. Za vlasnike ili naslednike zemljišta bilo bi celishodno primeniti vaučerski način privatizacije. Važno je na već stvorenim svetskim iskustvima obezbediti sistemska rešenja za racionalnu primenu moderne mehanizacije i druge savremene opreme, posebno pokretne na principu lizinga i zajedničkih ulaganja između privrednih subjekata koji su motivisani da ulažu kapital u proizvodnju agrarnih roba. U ovim procesima stvaraju se znatno povoljniji i stimulativniji uslovi za plasiranje kapitala inostranih subjekata u robne razvojne programe poljoprivrede i agrarnog sektora.

Source:
Ekonomski anali, 2002, 46, van.br.apr, 179-184
Publisher:
  • Univerzitet u Beogradu - Ekonomski fakultet, Beograd

ISSN: 0013-3264

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_454
URI
http://aspace.agrif.bg.ac.rs/handle/123456789/454
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers’ publications
Institution/Community
Poljoprivredni fakultet
TY  - JOUR
AU  - Stevanović, Simo
PY  - 2002
UR  - http://aspace.agrif.bg.ac.rs/handle/123456789/454
AB  - Procesi tranzicije agroindustrijskog sektora u prethodnoj dekadi praćeni su i negativnim i pozitivnim primerima i rezultatima. Procesi svojinske transformacije, negativno su uticali na procese proizvodnje. Ovo je došlo do izražaja u procesu restrukturisanja velikih agrarnih sistema (poljoprivredno-industrijskih kombinata, poljoprivrednih dobara, velikih zadružnih organizacija). U velikim agrarnim sistemima, koji su nastali povezivanjem preduzeća iz uzajamno komplementarnih faza proizvodnje prerade i prometa, izvršeno je njihovo osamostaljivanje, što je pokidalo njihove poslovne veze, i time ih znatno oslabilo na tržištu. Oni su umesto da tržišno ojačaju, došli u nepovoljan ekonomski položaj. Raspadanjem velikih agroindustrijskih kombinata, izvršena je dezintegracija, i nastajanje atomiziranih preduzeća. Na ovaj način narušeni su uslovi za postizanje ekstraprofita (dobiti) i drugih tržišnih efekata (veća konkurentnost, fleksibilnost izbora alternativnih tržišnih programa, rast produktivnosti). Ove ekonomske posledice mogle bi se otkloniti ukoliko bi država odgovarajućim merama ekonomske politike, podsticala da oni zemljoradnici kojima je zemljište vraćeno postanu akcionari u preduzećima i zadrugama u kojima je vraćeno zemljište korišćeno. Za vlasnike ili naslednike zemljišta bilo bi celishodno primeniti vaučerski način privatizacije. Važno je na već stvorenim svetskim iskustvima obezbediti sistemska rešenja za racionalnu primenu moderne mehanizacije i druge savremene opreme, posebno pokretne na principu lizinga i zajedničkih ulaganja između privrednih subjekata koji su motivisani da ulažu kapital u proizvodnju agrarnih roba. U ovim procesima stvaraju se znatno povoljniji i stimulativniji uslovi za plasiranje kapitala inostranih subjekata u robne razvojne programe poljoprivrede i agrarnog sektora.
PB  - Univerzitet u Beogradu - Ekonomski fakultet, Beograd
T2  - Ekonomski anali
T1  - Efekti i specifičnosti uticaja tranzicije na razvoj poljoprivrede
EP  - 184
IS  - van.br.apr
SP  - 179
VL  - 46
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_454
ER  - 
@article{
author = "Stevanović, Simo",
year = "2002",
abstract = "Procesi tranzicije agroindustrijskog sektora u prethodnoj dekadi praćeni su i negativnim i pozitivnim primerima i rezultatima. Procesi svojinske transformacije, negativno su uticali na procese proizvodnje. Ovo je došlo do izražaja u procesu restrukturisanja velikih agrarnih sistema (poljoprivredno-industrijskih kombinata, poljoprivrednih dobara, velikih zadružnih organizacija). U velikim agrarnim sistemima, koji su nastali povezivanjem preduzeća iz uzajamno komplementarnih faza proizvodnje prerade i prometa, izvršeno je njihovo osamostaljivanje, što je pokidalo njihove poslovne veze, i time ih znatno oslabilo na tržištu. Oni su umesto da tržišno ojačaju, došli u nepovoljan ekonomski položaj. Raspadanjem velikih agroindustrijskih kombinata, izvršena je dezintegracija, i nastajanje atomiziranih preduzeća. Na ovaj način narušeni su uslovi za postizanje ekstraprofita (dobiti) i drugih tržišnih efekata (veća konkurentnost, fleksibilnost izbora alternativnih tržišnih programa, rast produktivnosti). Ove ekonomske posledice mogle bi se otkloniti ukoliko bi država odgovarajućim merama ekonomske politike, podsticala da oni zemljoradnici kojima je zemljište vraćeno postanu akcionari u preduzećima i zadrugama u kojima je vraćeno zemljište korišćeno. Za vlasnike ili naslednike zemljišta bilo bi celishodno primeniti vaučerski način privatizacije. Važno je na već stvorenim svetskim iskustvima obezbediti sistemska rešenja za racionalnu primenu moderne mehanizacije i druge savremene opreme, posebno pokretne na principu lizinga i zajedničkih ulaganja između privrednih subjekata koji su motivisani da ulažu kapital u proizvodnju agrarnih roba. U ovim procesima stvaraju se znatno povoljniji i stimulativniji uslovi za plasiranje kapitala inostranih subjekata u robne razvojne programe poljoprivrede i agrarnog sektora.",
publisher = "Univerzitet u Beogradu - Ekonomski fakultet, Beograd",
journal = "Ekonomski anali",
title = "Efekti i specifičnosti uticaja tranzicije na razvoj poljoprivrede",
pages = "184-179",
number = "van.br.apr",
volume = "46",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_454"
}
Stevanović, S.. (2002). Efekti i specifičnosti uticaja tranzicije na razvoj poljoprivrede. in Ekonomski anali
Univerzitet u Beogradu - Ekonomski fakultet, Beograd., 46(van.br.apr), 179-184.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_454
Stevanović S. Efekti i specifičnosti uticaja tranzicije na razvoj poljoprivrede. in Ekonomski anali. 2002;46(van.br.apr):179-184.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_454 .
Stevanović, Simo, "Efekti i specifičnosti uticaja tranzicije na razvoj poljoprivrede" in Ekonomski anali, 46, no. van.br.apr (2002):179-184,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_454 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the AgroSpace Repository | Send Feedback

re3dataOpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the AgroSpace Repository | Send Feedback

re3dataOpenAIRERCUB