University of Belgrade - Faculty of Agriculture
AgroSpace - Faculty of Agriculture Repository
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   AgroSpace
  • Poljoprivredni fakultet
  • Radovi istraživača / Researchers’ publications
  • View Item
  •   AgroSpace
  • Poljoprivredni fakultet
  • Radovi istraživača / Researchers’ publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

The nutrition of young and pregnant heifers

Ishrana mladih i steonih junica

No Thumbnail
Authors
Aleksić, Dušan
Grubić, Goran
Brkić, Nenad
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
When raising young and pregnant heifers the correct nutrition is of utmost importance. All phases of nutrition must be known. The female calf, after the age of six months, is planned either for fattening or for breeding, which means that nutrition must vary accordingly. Calves that are left for breeding or replacement in a herd are to be fed in several phases, in accordance with their age, starting from the age of six months till the first calving. Meals must be so composed as to provide both the maintenance ration and the daily growth ration, while care should be taken to avoid an excessive fattening of the progeny. The aim of breeding the progeny is not to fatten it, which would be harmful, but to assist it in achieving a normal weight and a natural daily growth rate, relative to its age in the category of a breeding class.
U odgoju mladih i steonih junica pravilna ishrana je od posebne važnosti i zato se moraju poznavati sve njene faze. Žensko tele posle šest meseci starosti stavlja se u tov ili se ostavlja za odgoj, a to znači da će i tretman ishrane biti drukčiji nego teladi za tov. Telad koja se ostavljaju za odgoj i obnovu stada, hrane se prema uzrastu u više faza, i to od starosti od šest meseci, pa sve go prvog telenja. Obroci moraju biti sastavljeni tako, da udovoljavaju uzdržni deo i deo obroka za dnevni porast, vodeći računa da se ne preforsira u količini hrane, kako ne bi došlo do toga da se podmladak pretovi. Cilj odgoja nije da se podmladak pretovi, što bi bilo štetno, već da ima normalnu težinu i prirodan dnevni prirast prema svojoj starosti u kategoriji grla za odgoj.
Keywords:
nutrition / norm / heifer / meal / nutrient / ishrana / normativ / junica / obrok / hranivo
Source:
Poljoprivredne aktuelnosti, 2002, 3-4, 55-59
Publisher:
  • Institut za primenu nauke u poljoprivredi, Beograd

ISSN: 0354-6438

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_430
URI
http://aspace.agrif.bg.ac.rs/handle/123456789/430
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers’ publications
Institution/Community
Poljoprivredni fakultet
TY  - JOUR
AU  - Aleksić, Dušan
AU  - Grubić, Goran
AU  - Brkić, Nenad
PY  - 2002
UR  - http://aspace.agrif.bg.ac.rs/handle/123456789/430
AB  - When raising young and pregnant heifers the correct nutrition is of utmost importance. All phases of nutrition must be known. The female calf, after the age of six months, is planned either for fattening or for breeding, which means that nutrition must vary accordingly. Calves that are left for breeding or replacement in a herd are to be fed in several phases, in accordance with their age, starting from the age of six months till the first calving. Meals must be so composed as to provide both the maintenance ration and the daily growth ration, while care should be taken to avoid an excessive fattening of the progeny. The aim of breeding the progeny is not to fatten it, which would be harmful, but to assist it in achieving a normal weight and a natural daily growth rate, relative to its age in the category of a breeding class.
AB  - U odgoju mladih i steonih junica pravilna ishrana je od posebne važnosti i zato se moraju poznavati sve njene faze. Žensko tele posle šest meseci starosti stavlja se u tov ili se ostavlja za odgoj, a to znači da će i tretman ishrane biti drukčiji nego teladi za tov. Telad koja se ostavljaju za odgoj i obnovu stada, hrane se prema uzrastu u više faza, i to od starosti od šest meseci, pa sve go prvog telenja. Obroci moraju biti sastavljeni tako, da udovoljavaju uzdržni deo i deo obroka za dnevni porast, vodeći računa da se ne preforsira u količini hrane, kako ne bi došlo do toga da se podmladak pretovi. Cilj odgoja nije da se podmladak pretovi, što bi bilo štetno, već da ima normalnu težinu i prirodan dnevni prirast prema svojoj starosti u kategoriji grla za odgoj.
PB  - Institut za primenu nauke u poljoprivredi, Beograd
T2  - Poljoprivredne aktuelnosti
T1  - The nutrition of young and pregnant heifers
T1  - Ishrana mladih i steonih junica
EP  - 59
IS  - 3-4
SP  - 55
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_430
ER  - 
@article{
author = "Aleksić, Dušan and Grubić, Goran and Brkić, Nenad",
year = "2002",
abstract = "When raising young and pregnant heifers the correct nutrition is of utmost importance. All phases of nutrition must be known. The female calf, after the age of six months, is planned either for fattening or for breeding, which means that nutrition must vary accordingly. Calves that are left for breeding or replacement in a herd are to be fed in several phases, in accordance with their age, starting from the age of six months till the first calving. Meals must be so composed as to provide both the maintenance ration and the daily growth ration, while care should be taken to avoid an excessive fattening of the progeny. The aim of breeding the progeny is not to fatten it, which would be harmful, but to assist it in achieving a normal weight and a natural daily growth rate, relative to its age in the category of a breeding class., U odgoju mladih i steonih junica pravilna ishrana je od posebne važnosti i zato se moraju poznavati sve njene faze. Žensko tele posle šest meseci starosti stavlja se u tov ili se ostavlja za odgoj, a to znači da će i tretman ishrane biti drukčiji nego teladi za tov. Telad koja se ostavljaju za odgoj i obnovu stada, hrane se prema uzrastu u više faza, i to od starosti od šest meseci, pa sve go prvog telenja. Obroci moraju biti sastavljeni tako, da udovoljavaju uzdržni deo i deo obroka za dnevni porast, vodeći računa da se ne preforsira u količini hrane, kako ne bi došlo do toga da se podmladak pretovi. Cilj odgoja nije da se podmladak pretovi, što bi bilo štetno, već da ima normalnu težinu i prirodan dnevni prirast prema svojoj starosti u kategoriji grla za odgoj.",
publisher = "Institut za primenu nauke u poljoprivredi, Beograd",
journal = "Poljoprivredne aktuelnosti",
title = "The nutrition of young and pregnant heifers, Ishrana mladih i steonih junica",
pages = "59-55",
number = "3-4",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_430"
}
Aleksić, D., Grubić, G.,& Brkić, N.. (2002). The nutrition of young and pregnant heifers. in Poljoprivredne aktuelnosti
Institut za primenu nauke u poljoprivredi, Beograd.(3-4), 55-59.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_430
Aleksić D, Grubić G, Brkić N. The nutrition of young and pregnant heifers. in Poljoprivredne aktuelnosti. 2002;(3-4):55-59.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_430 .
Aleksić, Dušan, Grubić, Goran, Brkić, Nenad, "The nutrition of young and pregnant heifers" in Poljoprivredne aktuelnosti, no. 3-4 (2002):55-59,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_agrospace_430 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the AgroSpace Repository | Send Feedback

re3dataOpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the AgroSpace Repository | Send Feedback

re3dataOpenAIRERCUB